GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 11457020
*
nr 1145 7020
Skål
keramik, Gustavsberg, diameter: 30 cm, höjd: 12 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 20:55:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/11 16:53:02
1
100 kr
20/11 05:23:45
2
Vinnande bud
20/11 16:30:27
3
200 kr
20/11 16:30:27
2
250 kr (Budbetjänt)
20/11 16:31:07
3
300 kr
20/11 16:31:07
2
350 kr (Budbetjänt)
20/11 17:06:21
4
500 kr
20/11 17:06:21
2
600 kr (Budbetjänt)
20/11 20:45:27
5
800 kr
20/11 20:45:27
2
900 kr (Budbetjänt)
20/11 20:49:04
6
1.000 kr
20/11 20:49:04
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
20 nov
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Läs mer om Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik skandinavien skål sverige
-
2036 Färglitografi
Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:48
-
5242 Matservisdelar
ca 55 delar, Hutschenreuther Hohenberg, 12 mattall..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:34
-
4135 Skål
+ tedosa med lock, Meissen/Fürstenberg. Längd: 11 ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:00
-
4350 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:20
-
2005 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:41
-
2004 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:18
*
Skål
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro - 50/60-tal
nr 1145 7020
Skål
keramik, Gustavsberg, diameter: 30 cm, höjd: 12 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/11 16:53:02 | 1 | 100 kr |
20/11 05:23:45 | 2 | Vinnande bud |
20/11 16:30:27 | 3 | 200 kr |
20/11 16:30:27 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
20/11 16:31:07 | 3 | 300 kr |
20/11 16:31:07 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
20/11 17:06:21 | 4 | 500 kr |
20/11 17:06:21 | 2 | 600 kr (Budbetjänt) |
20/11 20:45:27 | 5 | 800 kr |
20/11 20:45:27 | 2 | 900 kr (Budbetjänt) |
20/11 20:49:04 | 6 | 1.000 kr |
20/11 20:49:04 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 nov
Retro - 50/60-tal
PÃ¥ vÃ¥r populära retroauktion med fokus pÃ¥ 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremÃ¥l frÃ¥n 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byrÃ¥ar, cocktailglas, fÃ¥töljer, figuriner, ...Läs mer om Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik skandinavien skål sverige
-
2036 Färglitografi
Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:48 -
5242 Matservisdelar
ca 55 delar, Hutschenreuther Hohenberg, 12 mattall..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:34 -
4135 Skål
+ tedosa med lock, Meissen/Fürstenberg. Längd: 11 ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:00
-
4350 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:20 -
2005 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:41 -
2004 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:18